Inne

Słabo oświetlone stanowisko pracy – jaką odzież wybrać?

Wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki w miejscach o słabym oświetleniu. Wtedy duże znaczenie ma wybranie odpowiedniej odzieży roboczej oraz innych środków ochronnych dla bezpieczeństwa pracy. Na co należy zwrócić uwagę?

Jaka odzież potrzebna jest na słabo oświetlone stanowisko pracy?

Podczas pracy w słabo widocznym miejscu pracy ważne jest, aby priorytetowo traktować widoczność, ponieważ dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wypadków. Zasady BHP wskazują, w jaki sposób należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo pracowników na stanowiskach pracy, które są słabo oświetlone, na przykład podczas pracy po zmroku czy w pomieszczeniach, które nie są wystarczająco oświetlone.

Odzież o wysokiej widoczności

W przypadku słabo oświetlonych przestrzeni duże znaczenie ma odzież o wysokiej widoczności, która została specjalnie zaprojektowana w celu poprawy widoczności w warunkach słabego oświetlenia lub słabej widoczności. Ta odzież zazwyczaj ma jasne fluorescencyjne kolory, takie jak żółty, pomarańczowy lub zielony i może mieć odblaskowe paski lub panele odbijające światło. Kamizelki odblaskowe, kurtki lub koszule to tylko kilka z modeli, jakie może dostarczyć  producent odzieży roboczej. Są one dostępne w wielu wariantach pod kątem krojów i rozmiarów. Tego rodzaju odzież może zaoferować między innymi polska marka mark-helper.com, która specjalizuje się w dostarczaniu odzieży roboczej dla pracowników.

Akcesoria odblaskowe

Podczas pracy można używać różnych akcesoriów odblaskowych, takich jak opaski na ramię, czapki, aby jeszcze bardziej zwiększyć widoczność. Akcesoria te można przymocować do odzieży, toreb i innego wyposażenia. Mogą one wtedy odbijać światło, dzięki czemu charakteryzują się one wysoką widocznością.

Środki ochrony osobistej

W zależności od charakteru miejsca pracy może być wymagane noszenie dodatkowych środków ochrony indywidualnej, takich jak kaski, okulary ochronne lub buty ze stalowymi noskami. Takie środki, jeżeli jest to możliwe i konieczne, także mogą zawierać elementy odblaskowe, co powoduje, że są one lepiej widoczne.

Jak wybrać odpowiednią odzież odblaskową?

Dobierając odzież odblaskową przeznaczoną dla pracowników, trzeba pamiętać o szeregu kwestii, między innymi dotyczących jej krojów, rodzajów oraz dopasowanych rozmiarów. Warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby danego stanowiska pracy, aby wybrać ubrania, które będą mogły zapewnić właściwy komfort, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Przykładowo dobrym wyborem mogą być spodnie wyposażone w pojemne kieszenie do przechowywania oraz w kieszonki na nakolanniki. Koniecznie trzeba również uwzględnić warunki pogodowe w miejscu pracy. Jeśli pada deszcz lub śnieg, zaleca się noszenie odpornej na warunki atmosferyczne odzieży, która zapewnia zarówno prawidłową widoczność, jak i ochronę. Przeznaczone dla pracowników ubrania muszą być dobrze dopasowane i zapewnia swobodę ruchów. Luźna odzież może stwarzać zagrożenie lub zaczepiać o przedmioty, a zbyt ciasna odzież może ograniczać swobodę ruchów i wygodę.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz