Dom, Ogród, Wnętrza

Prace ogrodowe na wiosnę- Lista prac do zrobienia

Wiosna jest piękną porą roku. Z utęsknieniem czeka się na nią zwłaszcza po długiej, mroźnej, śnieżnej zimie. Wiosną życie budzi się na nowo. Nie bez powodu wiosna uważana jest za najpiękniejszą porę roku. Po długim okresie szarości pojawia się piękna zieleń, kolory, słońce. Temperatura zachęca zarówno do wyjścia na spacer. To również znak, że trzeba pomyśleć o roślinach. Sporo więc pracy czeka w ogrodzie. Trzeba dobrze rozplanować zadania. To zdecydowanie ułatwi pracę i sprawi, że o niczym istotnym się nie zapomni.

Prace na marzec oraz kwiecień

Wiosną jest sporo pracy w ogrodzie. Z pewnością pierwszą czynnością będzie uporządkowanie ogrodu po zimie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiosną mogą pojawiać się jeszcze przymrozki, które mogą zaszkodzić wrażliwszym roślinom. Warto więc śledzić prognozę pogody.
Jeśli nie zapowiadają się przymrozki, można zdjąć zimowe okrycia z roślin. Nie odkrycie ich może spowodować ich zaparzenie, kiedy pojawi się wyższa temperatura.
Grabimy liście i łodygi bylin które pozostały po jesieni, tak aby mogły pojawić się młode pędy.
Należy przekopać ziemię aby ją spulchnić i usunąć chwasty. Warto zadbać również o trawnik, który po zimie wymaga oczyszczenia. Najpierw należy dobrze go wybrać z pozostałości następnie, najlepiej w kwietniu rozpocząć aerację, wertykulację oraz nawożenie trawnika. Jeśli pojawiły się miejsca w których trawa się przerzedziła, można ją tam dosiać. Pierwsze koszenie w zależności od pogody wykonuje się pod koniec marca bądź na początki kwietnia. Wiosną można również zasiać nowy trawnik, lub jak ktoś tak woli położyć gotową trawę z rolki.

Wiosna to dobry czas na przycinanie drzew oraz krzewów. Chodzi przede wszystkim o drzewa owocowe. Przycinanie pobudzi je zarówno do kwitnienia jak i do owocowania.
Wykonuje się cięcie prześwietlające mające na celu lepsze dochodzenie światła oraz powietrza do środka korony drzewka. Usunąć również można zbyt gęste pędy w jabłoniach, śliwach bądź gruszach.

Ostrożniej należy podejść do krzewów kwitnących. Tutaj pośpiech nie jest wskazany gdyż zbyt wczesne przycięcie roślin może spowodować, że zakwitną one ale w małym stopniu. W przypadku tych roślin przycinanie najlepiej wykonać po przekwitnięciu czyli nawet na początku maja.

W przypadku iglaków cięcie można wykonać wiosną. Usunąć trzeba wszystkie pędy które zostały uszkodzone zimą. Warto pamiętać, aby posmarować maścią ogrodniczą rany powstałe po cięciu. Zabezpieczy do roślinę przed chorobami grzybowymi.

Rabaty kwiatowe i ogródek warzywny

]Rabata kwiatowa wiosną również wymaga przeglądu i odświeżenia. Usunąć trzeba zalegające liście, igliwie. Ziemię warto spulchnić oraz nawozić. Można rozdzielić oraz przesadzić byliny. Można zacząć wysiewanie roślin jednorocznych takich jak np. maciejka, chabry oraz sadzić te rośliny cebulowe które nie zimowały w gruncie.

W przypadku ogródka warzywnego to przygotowujemy glebę. Trzeba ją przekopać i wyrównać. Można rozplanować układ grządek. Wczesną wiosną można do ogrodu wysiać rośliny które nie boją się przymrozków czyli np. pietruszka, marchew, rzodkiewka.

Warto zaopatrzyć się w kalendarz siewu, który będzie dodatkowym wsparciem przy wyborze czasu siewu określonych rośliny i wykonywania prac ogrodowych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz