Zdrowie, Medycyna

Miażdżyca – groźna choroba naczyń krwionośnych. Przyczyny, objawy i leczenie

Na miażdżycę naczyń krwionośnych choruje coraz więcej osób w różnym wieku. Czym dokładnie jest ta choroba? W jaki sposób można ją rozpoznać? Jak prowadzi się leczenie miażdżycy?

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się gromadzeniem się płytki miażdżycowej w tętnicach. W schorzeniu tym dochodzi się do pogrubienia i stwardnienia ścian tętnic. Warto wskazać, że miażdżyca tętnic jest stanem przewlekłym i postępującym. Wczesne wykrycie, właściwe leczenie choroby i przestrzeganie zdrowego stylu życia może pomóc spowolnić postęp choroby, zmniejszyć ryzyko powikłań i poprawić ogólny stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Należy pamiętać, że regularne kontrole lekarskie są niezbędne do monitorowania i leczenia miażdżycy. Pomoc w tym zakresie oferuje między innymi kardiolog https://klinikagalena.pl/kardiologia/.

Jak dochodzi do powstania miażdżycy?

Miażdżyca zwykle rozwija się z czasem i może wpływać na tętnice w całym ciele. Proces miażdżycowy zaczyna się od uszkodzenia wewnętrznej wyściółki tętnicy, zwanej śródbłonkiem. Uszkodzenie to może wystąpić z powodu różnych czynników, w tym wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu, palenia tytoniu, cukrzycy lub stanu zapalnego. Kiedy śródbłonek jest uszkodzony, staje się bardziej podatny na gromadzenie się substancji, takich jak cholesterol, tłuszcze, wapń i produkty przemiany materii. Gdy substancje te osadzają się w tętnicach, tworzą w nich blaszki miażdżycowe. Blaszki te składają się ze złogów tłuszczu, komórek zapalnych, komórek mięśni gładkich i tkanki łącznej. Z biegiem czasu blaszki miażdżycowe mogą rosnąć, zwężając przestrzeń tętniczą i utrudniając przepływ krwi.

Gdzie występuje miażdżyca tętnic?

Miażdżyca tętnic może wystąpić w tętnicach całego ciała, ale często atakuje tętnice wieńcowe, które dostarczają krew do serca, prowadząc do choroby wieńcowej. Może również wystąpić w tętnicach szyjnych, czyli w naczyniach krwionośnych dostarczających krew do mózgu, tętnicach obwodowych, czyli tych dotyczących nóg, ramion lub miednicy i innych głównych tętnicach.

Jak leczy się miażdżycę?

Zapobieganie i leczenie miażdżycy wiążą się z modyfikacją stylu życia i interwencjami medycznymi. Zwykle konieczne jest prowadzenie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, utrzymywanie prawidłowej wagi, rzucenie palenia, unikanie alkoholu, kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu oraz kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Leki mogą być przepisywane w celu kontrolowania czynników ryzyka i zapobiegania powikłaniom.

Jakie mogą być konsekwencje miażdżycy?

Konsekwencje miażdżycy zależą od umiejscowienia i poziomu niedrożności tętnicy. Jeśli blaszka miażdżycowa pęknie lub w zwężonej tętnicy utworzy się skrzep krwi, może to całkowicie zablokować przepływ krwi, powodując różne schorzenia sercowo-naczyniowe.

Najczęściej miażdżyca powoduje poniższe dolegliwości:

  • Choroba niedokrwienna serca – może to prowadzić do dusznicy bolesnej, która objawia się przez ból w klatce piersiowej, zawału serca.
  • Miażdżyca tętnic szyjnych – może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz ataków niedokrwiennych.
  • Choroba tętnic obwodowych – może ona powodować ból, skurcze lub zmęczenie nóg. Ciężkie przypadki mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek i trudno gojących się ran.

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz