Prawo

Gdzie do notariusza? Jak wybrać dobrą kancelarię notarialną

Pomoc notariusza konieczna jest w wielu sytuacjach – sprzedaż domu, odrzucenie spadku lub napisanie testamentu notarialnego to jedynie parę przykładów. Jak wybrać kancelarię notarialną? Na rynku działa wiele punktów tego typu, dlatego warto wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę.

Kiedy należy udać się do notariusza?

Notariusz zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych oraz prowadzeniem innych czynności, które wymagają odpowiedniego potwierdzenia skutków prawnych z jego strony. W określonych przypadkach wizyta w jego kancelarii może zastąpić udanie się do sądu.

Wśród często świadczonych usług notarialnych znajdują się między innymi:

 • Przygotowanie aktów notarialnych w związku z transakcjami nieruchomości, w tym ich sprzedażą, zakupem oraz wynajmem,
 • Sporządzanie testamentów notarialnych,
 • Sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
 • Przekazywanie darowizn,
 • Przyjęcie albo odrzucenie spadku,
 • Przygotowywanie wypisów, wyciągów oraz odpisów z dokumentów.

W kancelariach notarialnych można skorzystać także z innych usług – dokładny ich zakres jest wskazany w przepisach prawa.

Jak wybrać dobrego notariusza?

Osoba, która chciałaby skorzystać z usług kancelarii notarialnej, może samodzielnie wybrać ją z różnych ofert dostępnych na rynku. Jaki notariusz z Krakowa będzie najlepszy?

Wybierając kancelarię notarialną, warto zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii, między innymi:

 • Doświadczenie notariusza – kancelaria z dużym doświadczeniem jest w stanie zapewnić wysokiej jakości obsługę, która będzie pomocna podczas prowadzenia ważnych spraw wywołujących konsekwencje prawne.
 • Opinie na temat kancelarii notarialnej – można znaleźć je w sieci. Polecana kancelaria notarialna to pewność, że sprawy zostaną załatwione profesjonalnie i kompleksowo. Opinie można znaleźć obecnie online.
 • Lokalizacja kancelarii notarialnej – w dużych miastach działa wiele kancelarii, natomiast w mniejszych miejscowościach jest ich już znacznie mniej. Warto zatem wybrać kancelarię, która oferuje usługi na wysokim poziomie i zlokalizowana jest możliwie jak najbliżej.
 • Godziny otwarcia kancelarii notarialnej – są bardzo ważne w przypadku osób pracujących, dlatego też warto sprawdzić, w jakich godzinach dostępna jest kancelaria, aby można było łatwo skorzystać z jej pomocy.
 • Czas oczekiwania na wizytę u notariusza – gdy sprawa ma być załatwiona jak najszybciej, często kancelaria może zaoferować szybsze terminy.

Ile kosztują usługi notarialne?

Odpowiadając na pytanie, jaki notariusz z Krakowa będzie najtańszy, bardzo często pojawia się także kwestia związana z cenami usług notarialnych.

W przypadku usług w kancelarii notarialnej są one regulowane przez taksę notarialną. Wyznacza ona ceny konkretnych usług notarialnych, dlatego też są one najczęściej podobne do siebie w różnych kancelariach.

Aby uzyskać dokładne informacje dotyczące cen usług notarialnych, można skontaktować się z kancelariami, aby dowiedzieć się, ile będą kosztowały konkretne usługi. Wybrane kancelarie publikują również swoje cenniki na stronach internetowych.

Jak umówić się na wizytę u notariusza?

W celu skorzystania z pomocy kancelarii notarialnej konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę. Zazwyczaj nie można skorzystać z jego pomocy od ręki, zwłaszcza wtedy, gdy kancelaria cieszy się dużym powodzeniem. Ponadto notariusz potrzebuje czasu na przygotowanie pism, więc należy wcześniej dostarczyć do niego odpowiednie dokumenty.

Żeby umówić się na wizytę w kancelarii notarialnej, warto skontaktować się z nią telefonicznie. Przez telefon można uzyskać dokładne informacje o potrzebnych dokumentach i uzgodnić termin spotkania z notariuszem.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz