Przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów w BDO mogą robić to łatwiej. Zobacz, jak usprawnić ten proces i uniknąć błędów!
Baza Danych Odpadowych, w skrócie BDO, powstała po to, aby zapobiegać problemom wynikającym z nieodpowiedniej utylizacji odpadów. Ewidencje odpadów prowadzone w ramach BDO nie muszą być jednak trudne i czasochłonne. Obecnie przedsiębiorcy, którzy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji, mogą korzystać z pomocnych rozwiązań. Co warto o nich wiedzieć?
Czym jest BDO?
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, czyli Baza Danych Odpadowych, BDO jest działającym w Polsce od 2018 roku systemem informatycznym, który przeznaczony jest do ewidencjonowania odpadów.
Podstawą prawną działania systemu BDO w Polsce jest Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2022 r. poz. 699).
Dane do BDO powinny przekazywać określone przedsiębiorstwa, które zostały do tego zobligowane obowiązującymi przepisami.
Przepisy przewidują określone obowiązki wytwórców odpadów, w tym prowadzenie odpowiedniej ewidencji odpadów i przekazywanie danych do BDO.
Jak powinna wyglądać ewidencja odpadów?
Ewidencja odpadów w Bazie Danych Odpadowych powinna być prowadzona zgodnie z przepisami. Dokładne informacje zawiera Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów.
Według prawa ewidencja odpadów wymaga ewidencjonowania poszczególnych typów odpadów, które znajdują się w BDO.
Pełna i uproszczona ewidencja odpadów
Ewidencjonowanie odpadów może być prowadzone w dwóch wariantach, a dokładnie jako:
- pełna ewidencja odpadów
- uproszczona ewidencja odpadów
Pełna ewidencja odpadów prowadzona jest na bazie karty przekazania odpadów, na której umieszcza się informacje na ich temat. Konieczna jest również karta ewidencji odpadu w formie elektronicznym, która przygotowywana jest na bazie karty przekazania odpadów. Następnie wszystkie dane muszą być przekazane do systemu BDO.
Z kolei uproszczona ewidencja odpadów dotyczy wybranych firm, które wytwarzają mniejszą ilość odpadów, na przykład do 5 ton rocznie, które nie są odpadami komunalnymi i niebezpiecznymi, do 100 kg odpadów niebezpiecznych, transportują odpady. W tym przypadku wystarczy tylko wypełnienie karty przekazania odpadów, natomiast nie ma potrzeby wypełniania elektronicznych kart ewidencji.
Dokumenty stosowane przy przekazaniu i ewidencji odpadów
Przy prowadzeniu ewidencji odpadów konieczne jest stosowanie odpowiednich dokumentów. Można podzielić je na dwie kategorie dotyczące przekazania oraz samego ewidencjonowania odpadów.
Dokumenty używane przy przekazaniu odpadów:
- karta przekazania odpadów – przygotowują ją posiadacze opadów, podmioty, które zajmują się uproszczoną ewidencją odpadów
- karta przekazania odpadów komunalnych – dotyczy odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, posiadaczy prowadzących zbieranie, przetwarzanie, transportowanie odpadów komunalnych
Dokumenty używane przy ewidencji odpadów:
- karta ewidencji odpadów – dostępna również jako karta ewidencji odpadu xls, wypełniają ją posiadacze odpadów, którzy mają taki obowiązek
- karta ewidencji komunalnych odpadów ściekowych
- karta ewidencji odpadów niebezpiecznych
- karta ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
- karta ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji
Jak łatwiej prowadzić ewidencję odpadów?
By łatwiej prowadzić ewidencję odpadów, najlepiej skorzystać z programów komputerowych, które umożliwiają integrację z BDO, na przykład programu soteko.pl.
Oprogramowanie tego typu pozwala na automatyczne wypełnianie dokumentów na podstawie danych w bazie, w tym kart przekazania odpadów, a także zmniejsza wtedy ryzyko pojawienia się w nich błędów i oszczędza czas.
Za pomocą takich programów może być też prowadzona łatwa ewidencja odpadów online z dowolnego miejsca, co jest dużym udogodnieniem.
Aby zatem uprościć procedury związane z ewidencjonowaniem odpadów, warto zdecydować się na wdrożenie w firmie odpowiedniego oprogramowania zintegrowanego z BDO.